Aktualności / Pierwsze pokosy za nami!

Pierwsze pokosy za nami!

Pierwszy sezon Akademii okazał się przełomowym dla projektu. Podczas trzeciego pokosu trawy na jednym z poletek w miejscowości Łodygowo, zebraliśmy o 113% więcej trawy. Z takiego samego areału uzyskano zatem ponad dwa razy więcej masy zielonej.

Udostępnij

Założenia na kolejny sezon pozostały te same, a wyniki pokazują, że kierunek badań jest właściwy i w kolejnych sezonach warto jest kontynuować metodologię.

W drugim sezonie prace agrarne są prowadzone na trzech polach testowych. Tak jak w ubiegłym roku, każda z nich jest podzielona na 4 części. Pola doświadczalne znajdują się w trzech miejscowościach – Przeczy (województwo opolskie), Łodygowie (województwo warmińsko-mazurskie) oraz Polanowicach (województwo kujawsko-pomorskie). 

Pierwsze, majowe pokosy, drugiej edycji Akademii są już za nami. Najlepsze wyniki, uzyskaliśmy na poletku w Przeczy w województwie opolskim, na którym wykonaliśmy zabiegi głęboszowania, aerację oraz została zaaplikowana doglebowo gnojowica. Dzięki tym zabiegom, w porównaniu z pasem testowym, udało się uzyskać 135,8% masy zielonej. Na poletku, na których została wykonana aplikacja doglebowa oraz głęboszowanie zebrano 111% zielonej masy. Przecza była miejscowością, w której średnia opadów za 3 miesiące (marzec, kwiecień, maj 2023) była najwyższa i wyniosła 47,3 mm. 

Bardzo dobre wyniki uzyskaliśmy także w Polanowicach – 120% zielonej masy uzyskano na polu z głęboszowaniem, aeracją i aplikacją doglebową. Nieco gorzej wypadła nasza lokalizacja w Łodygowie- na polu z głęboszowaniem, aeracją i aplikacją doglebową uzyskaliśmy 98% zielonej masy.

I pokos 2023

Akademia Trawy dąży do zmniejszenia kosztów produkcji mleka, poprawy jakości gleby oraz zmniejszenia emisji do atmosfery szkodliwych substancji. Wyniki projektu z pierwszej edycji oraz wyniki pierwszego pokosu w drugiej edycji pokazują, że obrana droga jest skuteczna by umożliwić zwiększenie udziału naturalnej paszy, przy zachowaniu najwyższej troski o środowisko naturalne. O wynikach kolejnych pokosów będziemy informować na bieżąco.

Aplikatory dopasowane do twojej maszyny
Udostępnij